| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

FloweRescue levittää iloa

Kukkakimppu merkitsee paljon. FloweRescue-yhdistys jakaa säännöllisin väliajoin kukkia Villa Bredan asukkaille.

– Tavallisesti meillä on kolmesta kuuteen ämpäriä, ja jokaisessa ämpärissä on 10– 15 kimppua, kertoo yhdistyksen aktiivi Christel Vaenerberg.

FloweRescue on aatteellinen yhdistys, joka on perustettu elokuussa 2020.

FloweRescue on yhdistys, joka pyrkii levittämään iloa ja ihmisten välistä yhteyttä kukkien kautta. Pyrkimys on samanaikaisesti työskentellä kukkajätettä vastaan. Yhdistyksen perustaja Kati Mayfield (keskellä) ja Christel Vaenerberg (vas.) jakoivat maanantaina kukkia Villa Bredassa missä Sanna Suomalainen vakuuttaa, että asukkaat ottavat kukat ilolla vastaan.

– Tarkoituksena on huolehtia tässä vaiheessa yhden tukkukaupan kaikista kukista, jotka heitettäisiin muuten pois, kertoo yhdistyksen perustaja Kati Mayfield, joka on alun perin Coloradosta, mutta asuu nykyisin Helsingissä.

Kukat lahjoittaa tukkukauppa Helsingin Kukkatoimitus. Kimppuja tekevät vapaaehtoiset. Lisää vapaaehtoisia tarvitaan solmimaan kimppuja ja kuljettamaan niitä.

Lue lisää FloweRescuesta osoitteessa https://www.flowerescue.org/ ja  https://www.flowerescue.org/donate

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *