| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

Välfärdsområdets digitala plattform Lunna har införts den 9 april – Tillfällig kundhandledning i Grankulla i maj

Lunna är plattformen för digitala tjänster i Västra Nylands välfärdsområde. I Lunna kan du kontakta hälsostationen, rådgivningen, tandvården och Seniorinfo samt den allmänna kundtjänsten. I Grankulla räcker övergångsperioden ännu några veckor innan Lunna kan införas för alla tjänster, informerar Västra Nylands välfärdsområde.

Övergångsperioden beror på att Grankulla har använt klient- och patientdatasystemet Apotti, från vilket man övergår i slutet av maj till välfärdsområdets gemensamma system Lifecare.

Under denna några veckor långa övergångsfas har vi tillfälliga processer och kundhandledning för vissa tjänster. Inom mun- och tandvården eller tidsbokningen av rådgivningstjänster hänvisar vi exempelvis fortfarande till att sköta ärenden per telefon, säger Arja Liinavuori, servicelinjedirektör för mun- och tandvården. 

Däremot är servicen till exempel vid Grankulla hälsostation redan nu i full gång också i Lunna.  

Vissa kunder har enligt välfärdsområdet varit besvikna över att Lunna ännu inte har fungerat i full utsträckning i Grankulla. Liinavuori beklagar att invånarna i Grankulla fortfarande tillfälligt har varit tvungna att använda telefontjänsten i stället för Lunna. 

– Lyckligtvis kommer tjänsterna i Lunna att om några veckor också omfatta mun- och tandvården i Grankulla. 

Lunna har två funktioner, en chattjänst och en tjänst för icke-brådskande meddelanden. Välfärdsområdet svarar på chattmeddelanden vardagar kl. 8–16. Chatten lämpar sig för att sköta brådskande ärenden, såsom utredning av nya symptom eller förfrågningar om tidsbokning. Icke-brådskande meddelanden kan skickas dygnet runt, när det passar kunden bäst. 

– Vi svarar på icke-brådskande meddelanden inom tre vardagar, informerar välfärdsområdet. 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *