| KULTTUURI -

Häkellyttävän taitavat nuoret muusikot Kauniaisten musiikkijuhlilla

Soitinakatemioiden nuoret taiturit esittäytyvät omalla konsertilla. Soitinakatemiat tarjoavat musiikin huippukoulutusta lahjakkaille ja motivoituneille nuorille soittajille. Oppilaat ovat 8–20-vuotiaita ja he tulevat eri puolilta Suomea.

 

Soitinakatemiat tukevat tavoitteellista soitonopiskelua mestarikursseilla, jotka järjestetään kotimaisten ja kansainvälisten huippuopettajien johdolla viikonloppuisin ja loma-aikoina.

Soitinakatemioihin kuuluvat Jousiakatemia, Nuorten pianoakatemia ja Vaskiakatemia ja ne toimivat Suomen Kulttuurirahaston ja Jane ja Aatos Erkon säätiön tuella.

Soitinakatemiat tukevat tavoitteellista soitonopiskelua mestarikursseilla

Rakastetun Huvilasarjan ohjelma ja tapahtu- mapaikat paljastetaan syyskuun lopulla

Nuoria lahjakkaita muusikoita kuullaan myös Huvilasarjan intiimeissä konserteissa. Soitinakatemioiden oppilaiden lisäksi sarjassa esiintyy Taideyliopiston Sibelius-Akatemiassa opiskeleva Ainola-kvartetti, jonka muusikot ovat viulistit Aimar Tobalina ja Margaux Rouzeau, alttoviulisti Harry Swainston ja sellisti Nadia Barrow. Ainola-kvartetti soittaa myös oman konsertin Kauniaisten kirkossa.

Palkittu ja suosittu Red Nose Company palaa Kauniaisiin

Lukuisilla palkinnoilla huomioitu ja arvostetuilla esityksillä Suomea kiertänyt teatteriseurue Red Nose Company (iso kuva) tuo Uuteen Paviljonkiin tänä vuonna kaksi esitystä: 6-100-vuotiaille suositellun, kaksikielisen Keisarin uudet vaatteet ja huikaisevan ja vauhdikkaan Aleksis Kiven (yli 13-vuotiaille). Molemmissa teoksissa mukana on kamariorkesteri Avantin muusikkoja.

Festivaalin liput myös kaupungintalolta 24.9. alkaen

Musiikkijuhlien liput ovat myynnissä lippu.fi-verkkokaupassa ja palvelupisteissä, kuten R-kioskeilla. Festivaali järjestää lisäksi neljänä tiistaina ennen festivaalia myyntipisteen Villa Junghansille senioritapaamisien yhteyteen. Liput ovat myynnissä korttimaksulla myös kaupungintalon infossa 24.9. alkaen, ma–pe klo 8.00–15.45 sekä ti–to myös iltaisin klo 17.00–19.30. Festivaalin aikana lipunmyyntipiste avataan tapahtumapaikoilla tuntia ennen tilaisuutta, mikäli lippuja on jäljellä.