För tredje året i rad ordnar föreningen ett familjejippo, Kulturäventyret, som går av stapeln söndag 21 september kl. 13- 15.
Evenemanget består av en lättsam frågesport med stationer runt Träskmossens naturstig och en konsert med fritt inträde på daghemmet Grytets gård.
De två senaste åren har Kulturäventyret varit så lyckat och lockat så många deltagare, både barn och vuxna, att Kulturföreningen vill göra om evenemanget men den här gången i lite annan tappning.
Start och mål är på daghemmet Grytets gård, Södra Heikelvägen 5. Kulturäventyret består av ett antal markerade frågesportpunkter på Träskmossen – längs den naturstig som löper genom området från korsningen mellan Elevhemsvägen och Södra Mossavägen till Gallträsks västra strand. Naturstigen är också tillgänglig för barnvagnar och rullstol.
Alla som är med i kulturäventyret, barn som vuxna, får lösa gåtor som utgår från den superpopulära duon Sås & Kopps låtskatt. Kulturäventyret kulminerar sedan på daghemmet Grytets gård där Sås & Kopp och Hajen Maj uppträder med sång och musik. Hajen Maj är ett projekt med nyskrivna pedagogiska barnsånger på svenska av den musikaliska mångsysslaren Ilona Wiksten. Under konserten kan man köpa saft och tilltugg.
Tanken är att hela familjen med barn, föräldrar, mor- och farföräldrar och vänner ska delta och trivas, en rolig stund för alla generationer! Evenemanget genomförs med understöd av Svenska kulturfonden, Grankulla stad, Konstsamfundet och Sparbanksstiftelsen Esbo-Grankulla.




