Kaupungin uusi viestintäasiantuntija Saara Pennanen Axelsson ottaa vastuulleen kaupungin viestinnän, kun Markus Jahnsson nyt jää eläkkeelle.
SAARA PENNANEN AXELSSONILLA on pitkä ura viestintäalalta, ja hän on työskennellyt monissa eri organisaatioissa.
– Olen asunut ja työskennellyt yli 10 vuotta Länsi-Ruotsissa, ja siellä pääsin tekemään töitä järjestökentällä ja myös kunnan viestintäasiantuntijana. Siitä on varmasti hyötyä myös täällä Kauniaisissa, samoin kuin Helsingin kaupungin pelastuslaitoksella viettämistäni vuosista. Työskentely yksityisellä sektorilla antaa myös hyvää pohjaa sille, että viestintä on toimialasta riippumatta aina toiminnan keskiössä, joten siihen liittyy paljon odotuksia ja sitä myötä myös paljon mahdollisuuksia.
Tässä tehtävässä hänen mukaansa viehätti se, että hän pääsee kaupungin viestinnässä tekemään yhteistä hyvää ja työskentelemään sekä sisäisen että ulkoisen viestinnän parissa.
Miten ensimmäiset viikkosi ovat sujuneet?
– Olen päässyt vauhdilla mukaan suuriin yhteisiin projekteihin, kuten uuden strategian viestintä ja modernien työskentelytapojen kehittämishanke. Mukavaa on ollut tutustua uusiin työkavereihin ja olla mukana myös toimielinten kokouksissa, joissa parhaiten pääsee sisälle toimintaan.
Miten kuvailisit Kauniaisia kolmella sanalla nyt, kun olet ollut täällä jonkin aikaa?
– Ihmisläheinen, tuttavallinen, kehittämishaluinen.
Miten haluat kehittää kaupungin viestintää?
– Viestintä on itselleni rakas aihe ja asia, jossa aina riittää kehitettävää, organisaatiosta riippumatta. Siksi onkin todella hienoa, että Kauniaisissa on paljon meneillään, koko organisaation tasolla, ja siihen kehittämisen junaan pääsen itse nyt hyppäämään mukaan. Itselleni on tärkeää toteuttaa sellaista viestintää, joka edesauttaa mahdollisimman hyvin toimivaa kaupunkia. Aktiivinen, osallistava ja avoin viestintä on avain siihen, että kaupungin eri toimijat voivat yhdessä rakentaa kaupungista sen areenan, jolla sen asukkaat ja täällä vierailevat viihtyvät ja tuntevat tulevansa kuulluiksi ja nähdyiksi.
Kuinka tärkeänä pidät vuoropuhelua asukkaiden kanssa?
– Vuoropuhelu on todella tärkeä asia ja toimivan kaupunkiviestinnän peruspilari. Tämä on sellainen ikuisuuskysymys, johon viestijät itse jatkuvasti etsivät uusia viestinnällisiä ratkaisuja. Tärkeää on, että kaupunkilaiset tietävät, kuinka voivat osallistua kaupungin asioihin, kehittämiseen ja päätöksentekoon. Ja siinä äänen kuuluville saamisessa viestinnällä on keskeinen rooli.

– Tärkeimpänä tavoitteena näen itse sen, että kaupungin viestintä noudattaa uuden strategian linjauksia, että viestinnän toiminto auttaa meitä pääsemään niihin tavoitteisiin, joita strategiassa on asetettu, Saara Pennanen Axelsson sanoo.
MARKUS JAHNSSON sanoo, että eläkkeelle jääminen tuntuu hyvältä pitkän työuran jälkeen, ja että hän on erityisesti pitänyt hyvästä työyhteisöstä.
– Oli oikea hetki jäädä eläkkeelle, ja olen täysin varma, että kaupungin viestintä nyt kehittyy ajan hengessä, Markus Jahnsson toteaa.
Hän odottaa innolla eläkepäiviään.
– Odotan, että saan nauttia elämästä – nyt alkaa uusi elämänvaihe. Olen juuri hankkinut museokortin ja käyttänyt sitä jo ahkerasti. Jatkan myös harrastemusiikin parissa ja käyn konserteissa. Matkoja on myös suunnitteilla. Lisäksi taloni kaipaa jonkin verran remonttia tulevina vuosina. Tekemistä siis riittää, Markus naurahtaa.




