I augusti infördes ett mobilförbud under lektionerna i Grankulla grundskola. PRAO-eleven Anni Keinänen frågade den finska grundskolans rektor Leena-Maija Niemi och två elever hur de tycker att förbudet har fungerat.
Enligt Leena-Maija Niemi har förbudet hittills fungerat bra. Enligt henne har skolan förberett sig på förbudet redan länge. I Mäntymäki-enheten, alltså i lågstadiet, har mobiltelefoner alltid varit förbjudna – under hela skoldagen – så på lågstadiesidan har ingen stor förändring skett.
– I högstadiet, årskurserna 7–9 i Kasavuori, har det däremot gett tydlighet i skoldagen, säger Niemi.

Hon berättar att ansvaret för att övervaka mobilanvändningen ligger på läraren. Lärarna ger instruktioner om saken under lektionerna och ingriper vid behov om telefonerna missbrukas. Elever och vårdnadshavare har informerats via Wilma. Telefonerna ska vara i elevens väska, i mobilparkeringen eller i skåpet, alltså ur sikte.
Enligt Niemi har det tydliga förbudet underlättat koncentrationen och kontrollen av mobilanvändningen. Till de digitala inlärningsmiljöerna får eleven tillgång via sin personliga Chromebook, som alla elever har. Niemi berättar att mycket positiv respons har kommit från lärarna gällande förbudet.
Hur kom ni fram till det här förbudet? Varför bara under lektionerna och inte hela dagen?
Enligt Niemi ville man ändå inte införa ett totalförbud, eftersom man ville höra de ungas åsikt i frågan. Enligt henne skulle ett totalt mobilförbud dessutom vara ganska svårt att övervaka.
– Man ville inte i utgångsläget införa begränsningar som är svåra att övervaka – eleverna rör sig mycket, till exempel till bollhallen eller ishallen under rasterna. Om mobilanvändning då vore helt förbjuden, hur skulle man övervaka det under förflyttningarna?
I samma lokaler som Grankulla finska grundskolas högstadium verkar också Kauniaisten lukio, men mobilförbudet gäller just grundskolorna, och i stadens finsk- och svenskspråkiga skolor vill man utveckla gemensamma verksamhetsmetoder.
– Vi lyssnar på ungdomarna, skapar tillsammans verksamhetskulturen och reglerna, betonar Niemi.

Lilli Orttenvuori, niondeklassare, Grankulla grundskola:
Hur kändes det för dig när du hörde att mobilanvändning förbjuds enligt lag under lektionstid?
– Först tänkte jag att det kanske skulle påverka skolgången ganska mycket, men nu när förändringen är här, så har jag egentligen inte märkt någon skillnad alls.
Hur har förbudet påverkat dina skoldagar?
– Inte särskilt mycket. Man får fortfarande använda telefonerna på rasterna, så förbudet har inte påverkat skoldagarna så mycket. Å andra sidan medger hon att hon ibland tidigare har kastat en snabb blick på telefonen under lektionerna, men nu ligger den i väskan, eftersom telefonen inte ens får synas under lektionerna.
Tycker du att det nu är lugnare på lektionerna eller lättare att koncentrera sig?
– Vår klass har alltid varit ganska lugn, så det är i allmänhet rätt tyst. Det har inte märkts någon större skillnad i klassen, förutom att telefonerna syns mindre.
Borde mobiltelefoner vara helt förbjudna under hela skoldagen?
– Jag tycker att det vore bra om eleverna var lite aktivare, var ute mera och gjorde fler saker, till exempel spelade biljard eller pingis. Men det är ändå bra att man får använda telefonerna på rasterna, om de vore helt förbjudna skulle folk ändå använda dem i smyg.
Yuwei Meng, niondeklassare, Grankulla grundskola:
Hur kändes det för dig när du hörde att mobilanvändning förbjuds enligt lag under lektionstid?
– Det spelar ingen roll för mig om man inte får använda telefonerna i skolan eller under lektionerna. Jag kände ingenting, det påverkade inte mitt liv särskilt mycket.
Hur har förbudet påverkat dina skoldagar?
– Det har faktiskt inte påverkat alls.
Tycker du att det nu är lugnare på lektionerna eller lättare att koncentrera sig?
– Jag tycker att det är ungefär som det alltid har varit. Jag skulle gissa att i någon lite vildare klass kan det kanske vara lite lugnare tack vare mobilförbudet. I vår klass har stämningen alltid varit densamma, väldigt lugn och tyst.
Borde mobiltelefoner vara helt förbjudna under hela skoldagen?
– Nej, det borde de inte, svarar Yuwei. Telefonen är varje persons privata egendom. Ibland finns det också situationer då man behöver telefonen, till exempel för samtal, och förbudet skulle göra sådant mycket svårare. Var och en borde själv kontrollera sin telefonanvändning, inte bara att en lag förbjuder det. Det borde komma inifrån! Om jag själv fick bestämma, så skulle jag kanske lätta lite på reglerna: telefonerna borde vara undanlagda, men efter till exempel tre tillsägelser kunde det komma någon påföljd.
ANNI KEINÄNEN
PRAO-ELEV, GRANKULLA GRUNDSKOLA
ÖVERSÄTTNING: PATRICIA HEIKKILÄ




