Biblioteket i Grankulla öppnade måndagen den 8 december klockan 10.00. Ett tjugotal besökare stod redan i god tid och väntade i decemberregnet på att dörrarna skulle öppnas.
De som kom in verkade ha en tydlig plan för vart de först ville gå: till hyllan med bästsäljare och till hyllan för reserverade böcker.
Därefter fanns gott om tid att bekanta sig med de nyrenoverade lokalerna och att njuta av glögg och jultårtor i Diktoniussalen.
– Den nästan ett år långa renoveringen och återflytten av 60 000 böcker är nu framgångsrikt i mål. Allt har gått bra och nu återstår bara lite finjustering. I praktiken får vi se om något behöver ändras, till exempel placeringen av vissa bokvagnar eller andra små men viktiga detaljer för verksamheten, säger bibliotekets informatör Maria Grundvall.
I nästa nummer av Kaunis Grani berättar vi mer om stämningen vid invigningen, besökarnas första intryck och bland annat avslöjar treåriga Linus vilken plats som är bäst i det förnyade biblioteket.








