| YLEINEN - ALLMÄN

Kaumos lärarkonsert i april – i samarbete med Grani Närhjälp

Grankulla musikinstitut ordnar konserter flera gånger per år. Vanligtvis är det eleverna som får visa sina färdigheter, men i april är det lärarnas tur att stå på scen.

 

Det handlar om den årliga lärarkonserten och årets tema är ”Berättelser om kärlek och vänskap”.

Krista Väisänen (t.v.), Seppo Tarhio, Aila Thurin
och Jannike Sandström ser fram emot konserten
i april.

Konserten ordnas i samarbete med Grani Närhjälp rf, som får en del av intäkterna från konserten. Pengarna används i föreningens verksamhet som syftar till att minska ensamhet. Lärarföreningens ordförande Krista Väisänen har organiserat konserten tillsammans med Närhjälpen.

– Ursprungligen skulle konserten ordnas kring vändagen, men den måste flyttas av tidtabellsskäl. Temat förblev ändå detsamma, berättar Krista Väisänen.

Hon tog kontakt med Aila Thurin vid Grani Närhjälp, som genast blev entusiastisk över idén om samarbete.

– Jag sade genast ja! Allt samarbete mellan olika aktörer är helt fantastiskt, säger hon.

Seppo Tarhio, som är pianolärare, började arbeta vid institutet år 1987.

– Alla som uppträder är våra egna lärare, som på det här sättet får musicera själva för en viktig sak, säger Seppo Tarhio

För honom är lärarkonserten ett välbekant evenemang.

– Jag har nästan utan undantag alltid varit med, berättar han.

Arrangörerna påpekar att konsertprogrammet är mångsidigt: publiken får höra både klassisk musik och lättare musik som passar temat. En av dem som uppträder är Jannike Sandström, som för närvarande kombinerar karriären som artist och lärare.

Hon har flyttat tillbaka till Grani och arbetar som timlärare vid musikinstitutet där hon själv har studerat. Samtidigt arbetar hon aktivt med sin nya skiva som ges ut i september.

– Det känns väldigt trevligt att vara tillbaka i staden och roligt att arbeta här. Alla har varit mycket förstående trots att jag har mycket annat program som ibland krockar, och jag måste ibland trixa och fixa med tidtabellerna för att få allt att fungera, säger hon.

Grankulla musikinstitut har varit en aktiv del av stadens kulturliv sedan 1970, och i fjol firades institutets 55-årsjubileum.

Konserten ordnas i Nya Paviljongen den 24 april klockan 18. Biljetterna kostar 12 och 18 euro (inklusive pausservering). För Kaumos elever är konserten gratis.