Seniorvardagsrummets rötter sträcker sig tre år tillbaka i tiden, då Grankulla stad satte som mål att minska ensamheten bland seniorer.
Verksamheten startades inom ramen för projektet Uppsökande äldrearbete i Grankulla och av de båda församlingarna. I dag har Grani Närhjälp rf huvudansvaret för verksamheten, berättar verksamhetsledare Aila Thurin.
Den första träffen inom Seniorvardagsrummet i Grankulla ordnades i maj 2023 i Villa Apollo. Alla seniorer i Grankulla är välkomna till Seniorvardagsrummen.
– Verksamheten är väldigt fri. Det handlar främst om att dricka kaffe och prata med varandra. Grani Närhjälp bjuder på kaffe och bulle och det är gratis att delta. Något egentligt program finns inte, men ibland ordnas också sådant. Vid olika träffar har det bland annat ordnats pyssel inför påsk och jul samt bindning av blombuketter att ta med hem, av räddade blommor som blomsterbutiken Ihana Kukkanen har donerat. Clara Palmgren har hållit diabildsvisningar om Grankullas historia, Grankullas Lucia har kommit och sjungit och ibland har någon från staden eller Västra Nylands välfärdsområde kommit och berättat om aktuella frågor, säger Thurin.

Thurin frågade seniorerna på Dalgränden vad de tycker är det bästa med Seniorvardagsrummet. Bland svaren fanns att det alltid bjuds på gott kaffe och att samtalen med grannarna om det egna huset ofta lyfter fram gemensamma frågor och utvecklingsförslag, som sedan förs vidare till husbolagets styrelse.
En sådan fråga gällde nyligen de mycket tröga dörrstängarna i de gemensamma utrymmena. Det gjorde dörrarna tunga att öppna, särskilt för äldre, och försvårade framkomligheten med rollator. Ett par som nyligen hade flyttat in i huset uppskattade möjligheten att på en gång träffa så många andra boende och samtidigt få svar på många frågor om huset. De tyckte också att det var lagom med träffar varannan vecka. Seniorerna på Dalgränden uppskattade de fria samtalen. Om det ordnades program skulle träffarnas karaktär förändras helt, resonerade de, men de uteslöt inte heller den möjligheten.
För närvarande finns fyra Seniorvardagsrum i Grankulla och ytterligare några planeras. I regel ordnas träffarna i klubbrum i höghus och är då endast avsedda för husets invånare. Sådan verksamhet finns bland annat på Dalgränden 2 och i Casa Senior. Seniorvardagsrummen i Villa Apollo och vid Bredaporten 8 är öppna för alla.
Att vissa grupper endast är öppna för seniorer i det egna huset beror på att utrymmet i klubbrummen är begränsat, berättar Thurin. Hon hoppas att verksamheten ska sprida sig till så många höghus som möjligt i Grankulla.
– Om du känner till ett klubbrum i ett höghus som skulle lämpa sig för Seniorvardagsrummets verksamhet, eller om du själv är intresserad av att leda sådan verksamhet, får du gärna kontakta mig, säger Thurin.
ÖVERSÄTTNING: JAN SNELLMAN




