| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

Mässa för allt folket

Sorl på flera språk, sång och nya vänner fyllde Grankulla kyrka söndagen den 12 februari.

Grankulla finska församlingens tf församlingspastor Anne Huoponen och tf kyrkoherde Mimosa Mäkinen hade funderat på hur man bättre skulle kunna ta emot församlingsmedlemmar som kommer från andra länder.

Eftersom Kasavuori skolas vänskola från Tanzania var på väg till Grankulla beslöt man att ordna en internationell mässa i samband med besöket.

– Vi bjöd in olika nationaliteter, säger Anne Huoponen. Det var fin möjlighet att få med invandrarna i vår verksamhet.

I mässan deltog människor från Brasilien, Indien, Pakistan, Kongo och Finland. Stämningen på kaffestunden efter mässan var hög och glad.

– Våra församlingsbor tog väl emot de nya församlingsmedlemmarna. Den här första mångkulturella mässan gav oss goda lärdomar för framtiden, säger Mimosa Mäkinen och tackar pastor Hans Krause, Tiro Rohkimainen och Anna Marte, samt församlingens frivilliga och unga som aktivt deltog i förberedelserna.

Övers. JJ

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *