| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

Rotary, krigsveteran, ekonomieråd, agrolog Ole Mangström 100 år

Kauniainen-Grankulla Rotary Clubs grundande medlem, ekonomierådet och agrologen Ole Mangström fyllde 100 år 4.12.2017 två dagar innan Finland fyllde 100 år.

Vår klubb firade en pigg Ole Mangström torsdagen den 7.12.2017 i Villa Junghans i Grankulla, Klubbens president Juha Arola hade samlat en mängd klubbmedlemmar till evenemanget, bland annat två andra hedersmedlemmar, festtalaren och rotarybrodern Lasse Lax samt Ole Mangströms långvariga rotarybröder. Grankulla svenska pensionärers kör bringade en sånghälsning under ledning av Bengt Ohls och Marianne Svartbäck framförde Grankulla svenska pensionärers hälsning. Klubbens president Juha Arola överräckte rotarystandardet till rotarybrodern Ole Mangström och den blivande guvernören Irmeli Viherluoto-Lindström framförde guvernör Liisa Stjernbergs hälsning.
Rotarybroder Ole Mangström är en av klubbens grundande medlemmar och dess första president (1967 – 1969) och har erhållit Rotary International Paul Harris Fellow-utmärkelsen.
I tacktalet mindes Ole Mangström sin hustru Greta som han hade vid sin sida i 40 år på Gerk gård. Han förde kraftigt fram krigets grymhet och hur han skadades två veckor innan fortsättningskriget tog slut på Karelska näset.
“Jag hoppas att kommande generationer förstår krigets fasor” står det på hans hjälm.
Ole Mangströms önskan har delvis följts upp för en av rotaryverksamhetens tyngdpunkter är fredsarbete. Rotary har bland annat ett fredsstipendiatprogram, inom vilket varje år 100 studerande vid sex studiecenter får ägna sig åt fredsforskning, det närmaste centret finns vid Uppsala universitet.

Översättning:Sonja Hellman

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *