| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

Kauniaisten Kouluyhdistys svarar på utmaningen Support your local business!

I år beslutade styrelsen för Grankullaföreningen Kauniaisten Kouluyhdistys att skaffa 113 stipendier i form av presentkort till Grankullas egna företagare. På så vis svarar föreningen på utmaningen Support your local business.

Stipendierna delas ut i klasserna lördagen den 30.5.

Föreningens mest betydande uppgifter är att dela ut stipendier och understöd till lägerskolor eller studieresor, sporra och stödja meningsfullhet i skolgång och studier samt främja sammanhållningen bland eleverna.

När bidrag beviljas fäster föreningen särskild uppmärksamhet vid jämlikhet, rättvisa, stödmålens innehåll ur elevperspektiv och tar även hänsyn till individuella mänskliga faktorer. Största delen av stipendierna och understöden finansieras med föreningens verksamhet, där det mest betydelsefulla är den årliga välgörenhetsbalen som femteklassarnas föräldrar ordnar.

Kan det här vara en modell för stipendieutdelningen även i framtiden, att man stödjer lokala företag?

– Vi understöder den här modellen absolut även i fortsättningen, säger Lulu Waselius som är styrelsemedlem i föreningen.

 

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *