| AJANKOHTAISTA - AKTUELLT

Kauniaisten Kouluyhdistys vastaa Support your local business –haasteeseen!

Tänä vuonna Kauniaisten Kouluyhdistyksen hallitus on päättänyt hankkia 113 kpl stipendejä lahjakortteina Kauniaisten omilta yrittäjiltä. Näin yhdistys vastaa Support your local business –haasteeseen.

Stipendit jaetaan luokissa lauantaina.

Kouluyhdistyksen merkittävänä tehtävänä on jakaa stipendejä sekä avustuksia leirikoulujen tai opintoretkien mahdollistamiseksi, koulunkäynnin ja opiskelun mielekkyyden tukemiseksi ja kannustimeksi, sekä koululaisten yhteishengen edistämiseksi. 

Avustusten myöntämisessä kiinnitetään erityisesti huomiota tasapuolisuuteen, oikeudenmukaisuuteen, avustuskohteiden sisällölliseen antiin oppilaiden näkökulmasta sekä otetaan huomioon yksilölliset inhimilliset tekijät. Suurin osa stipendeistä ja avustuksista rahoitetaan yhdistyksen toiminnalla, joista merkittävin on vuosittaiset 5.-luokkalaisten vanhempien järjestämät juhlalliset hyväntekeväisyystanssiaiset.

Voi tämä olla myös tulevaisuuden malli kun stipendit jaetaan, siis että tuetaan paikallisia yrittäjiä tällä tavalla?

– Ehdottomasti kannatamme tätä jatkossakin, kertoo Lulu Waselius, joka istuu yhdistyksen hallituksessa.

 

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *