| YLEINEN - ALLMÄN

GrIFK Fotboll 60 år – firades med klubbdag 9.9

GrIFK Fotboll rf grundades 1963 vilket innebär att klubben firar 60 i år. Med anledning av jubileet ordnade man en gemensam Klubbdag för hela klubben lördagen den 9 september i samband med en hemmamatch i Herrtvåan.

Klubbens medlemsfamiljer, vänner och nätverk fick njuta av avslappnad stämning, GrIFK-ballonger, hoppborg och läcker mat. Minna Marlo uppträdde med en fantastisk Freestyle-show. Intersport Finno gav klubben en 60-årsjubileumströja.

Träningschefen Arto Tuohisto-Kokko fick Bollförbundets förtjänsttecken i guld som tack för långt och förtjänstfullt arbete inom klubben och den finska fotbollen.

Man spelade också en lekfull 3v3-miniturnering i rink. Klubbens juniorlag presenterades också före herrmatchen. Till slut spelades Tvåans match GrIFK – Ilves-Kissat.

Säsongsavslutningen firas i samband med den sista hemmamatchen för herrarnas representationslag söndagen den 1.10 kl. 15. Alla är välkomna, meddelar GrIFK Fotboll.

 

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *